PEŁNOMOCNIK REKTORA DS. OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI

kontrast 1kontrast 2kontrast 3kontrast 4

środa, grudzień 07, 2022
Rozmiar tekstu

Osoby długotrwale chore i z zaburzeniami zdrowia psychicznego

Duże zróżnicowanie problemów osób z pozostałymi rodzajami niepełnej sprawności, długotrwale chorych, z zaburzeniami zdrowia psychicznego - powoduje, że nie można do końca wypracować uniwersalnych reguł pomocy tej grupie studentów. Każdy przypadek traktować należy indywidualnie i - w miarę możliwości – kierować się  w  postępowaniu zasadą dobra konkretnej osoby. Niemniej jednak można wyszczególnić kilka reguł i rad, które ułatwią kontakt i współpracę z takimi studentami:

 1. Szanuj potrzeby osób.
 2. Szanuj prywatność osób.
 3. Bądź dyskretny.
 4. W razie konieczności, zapewnij odosobnione miejsce.
 5. Pomóż w rozplanowaniu pracy własnej.
 6. Pomóż w modelowaniu obrazu samego siebie.
 7. Przeciwdziałaj sytuacjom trudnym.
 8. Angażuj studentów  (bez względu na ich sprawność organizmu) w prace na rzecz społeczności akademickiej – przeciwdziałasz  tym samym ich  „wycofaniu się i bierności” (Ochonczenko 2010).

Powyższe reguły znajdują uzasadnienie w wypowiedziach respondentów:

 • „/…/ staram się żyć aktywnie, nie zamykać się w sobie z powodu niepełnosprawności” (studentka z widoczną deformacją twarzy, lat 22).
 • „realizuję  swoje marzenia, podjęłam studia, pomimo wielu przeciwieństw” (studentka z mpdz, lat 20).
 • „uśmiech na twarzy, życzliwość – tego mi trzeba w codziennych kontaktach” (student z chorobą psychiczną, lat 21).
 • „ważne jest, aby osoba pomagająca czyniła to z serca, a nie chęci zaspokojenia jakichś własnych interesów” (studentka z chorobą układu oddechowego i krążenia, lat 24).
 • „Uprzejmość i zrozumienie – tak powinniśmy postępować wobec wszystkich ludzi” (wolontariusz, lat 23).
 • „osobom z problemami zawsze powtarzam - wiedz, że są ludzie, którym na Tobie zależy i możesz na nich liczyć w trudnych sytuacjach i tych przyjemnych, że są przy Tobie” (wolontariuszka, lat 22).
 • „Każda osoba powinna dostrzegać problemy osób niepełnosprawnych. Również, w miarę możliwości, pomagać w ich rozwiązywaniu. Często proste czynności sprawiają im kłopoty, więc w niektórych czynnościach osoby pełnosprawne powinny im pomóc. Dosłownie podać im pomocną dłoń, ale nie można w tej pomocy przesadzać i traktować ich, jak małe, nieporadne dzieci”  (wolontariuszka, lat 20).
 • „ Zachowywać się w stosunku do osób niepełnosprawnych w sposób swobodny, tolerancyjny, starać się okazać akceptację, nie bać się obcowania z osobą niepełnosprawną” (wolontariusz, lat 24).
Read bokies review by artbetting.net
The Betst Bokies Romenia Bonus bet365 here.
Download Full Premium themes
Склад за дървен материал - Прочети тук.