PEŁNOMOCNIK REKTORA DS. STUDENTÓW NIEPEŁNOSPRAWNYCH

kontrast 1kontrast 2kontrast 3kontrast 4

czwartek, sierpień 06, 2020
Rozmiar tekstu

Likwidowanie barier architektonicznych

Największą grupę studentów z niepełnosprawnością stanowią osoby charakteryzujące się różnym stopniem i rodzajem dysfunkcji narządu ruchu. Dla tych właśnie osób powstały dostosowania budynków dydaktycznych. Na Uniwersytecie Zielonogórskim znajdują się liczne podjazdy dla wózków inwalidzkich oraz wiele miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Znaczna część budynków dydaktycznych jest już uczyniona obiektami dostępnymi dla osób z niepełnosprawnością ruchową. W budynkach znajdują się windy i platformy schodowe którymi osoby niepełnosprawne bez problemu mogą poruszać się po kondygnacjach.

Zakwaterowanie

Niezbędnym czynnikiem warunkującym podjęcie studiów przez osoby z niepełnosprawnością ruchu jest również dostępność dostosowanych miejsc noclegowych. Uniwersytet Zielonogórski osiada dostosowany dla osób niepełnosprawnych z dysfunkcją narządu ruch Dom Studencki „Wcześniak” oraz Dom Studencki SBN w których obecnie znajdują się 25 miejsc noclegowych dla osób z różnymi dysfunkcjami narządu ruchu. Miejsc tych przybywa z roku na rok gdyż zainteresowanie podjęciem studiów przez osoby niepełnosprawne wciąż wzrasta a Uczelnia wychodzi na przeciw potrzebom osób niepełnosprawnych

Uniwersytet Zielonogórski - uczelnia przyjazna wobec osób niepełnosprawnych proponuje dla studentów z wadą słuchu:

 1. Pomoc ze strony Pełnomocnika Rektora ds. Niepełnosprawnych Studentów oraz ze strony pracowników UZ;
 2. Możliwość korzystania z urządzeń wspomagających słyszenie w trakcie zajęć;
 3. Możliwość bezpłatnego korzystania z kserografu oraz faksu;
 4. Akademik „Wcześniak” dostosowany do Waszych potrzeb (sygnalizacja świetlna);
 5. Miłą atmosferę tolerancji i życzliwości oraz liczne wyjazdy integracyjne.

Pętle indukcyjne (induktofoniczne)

W cichym otoczeniu, bez dodatkowych hałasów, w małych pomieszczeniach, odpowiedni aparat słuchowy zapewnia komfortowy odbiór dźwięków dla osób z niedosłuchem. Problem pojawia się w przypadku większych pomieszczeń dużych zbiorowisk ludzkich czy w miejscach szczególnie narażonych na głośne hałasy otoczenia. Kościół, sala wykładowa czy konferencyjna, kino, teatr, to miejsca, w których prawidłowe rozumienie mowy dla osób z niedosłuchem staje się praktycznie niemożliwe. W tym wypadku przeszkodami w prawidłowym odbiorze dźwięków są otaczający hałas, pogłos, zbyt duża odległość od źródła dźwięku. By temu zaradzić w coraz większej ilości miejsc montuje się pętle indukcyjne (induktofoniczne). Ich instalacja zmienia komfort słyszenia w sposób diametralny. Poprzez cewkę telefoniczną, w którą wyposażony jest niemal każdy aparat słuchowy, pętla umożliwia osobom z niedosłuchem odbiór nieskazitelnego, czystego dźwięku.  Cała konstrukcja pętli indukcyjnej jest prosta. System ten składa się z odpowiednio zamontowanego w pomieszczeniu przewodu oraz wzmacniacza, do którego podłączone jest źródło dźwięku, czyli mikrofon. W czasie jego pracy wewnątrz pętli oraz w jej sąsiedztwie wytwarza się zmienne pole magnetyczne. By prawidłowo odebrać dźwięk należy aparat słuchowy przestawić z pozycji mikrofonu (M) na cewkę telefoniczną (T). W taką funkcję wyposażone jest obecnie większość dostępnych na rynku aparatów słuchowych. Niestety czasem zdarza się tak, że protetycy wyłączają tę opcję, uważając ją za nieprzydatną. Dlatego warto zatroszczyć się by funkcja przełączania aparatu w tryb cewki telefonicznej działała prawidłowo. Cewka odbiera zmienne pole magnetyczne i zamienia je z powrotem na sygnał elektryczny, który poprzez aparat słuchowy odpowiednio wzmocniony trafia do ucha odbiorcy. Dzięki temu osoby z niedosłuchem mogą odbierać czysty, pozbawiony szumów i odgłosów zewnętrznych dźwięk. Dla osób z niedosłuchem nie wystarczy głośniej mówić, by wyeliminować kłopoty ze zrozumieniem. Nic bardziej mylnego. Należy również oczyścić dźwięk jaki trafia do użytkownika aparatu słuchowego. To właśnie należy do zadań pętli indukcyjnej. To rozwiązanie ma jeszcze jedną prostą zaletę może z niego korzystać jednocześnie wiele osób, przez co jest ono bardziej ekonomiczne. Na Uniwersytecie Zielonogórskim pętle indukcyjne zamontowano w salach wykładowych wydziałów:

 1. Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu,
 2. Humanistycznym,
 3. Mechanicznym,
 4. Inżynierii Lądowej i Środowiska,
 5. Matematyki, Informatyki i Ekonometrii,
 6. Fizyki i Astronomii,
 7.  Nauk Biologicznych.

Przenośne indywidualne wzmacniacze dźwięku FM

Przenośne indywidualne wzmacniacze dźwięku FM współpracujące z aparatami słuchowymi. Mają mikrofony kierunkowe, a także umożliwiają podłączenie różnych zewnętrznych źródeł dźwięku. Indywidualne urządzenia są wypożyczane przez Pełnomocnika Rektora ds. Niepełnosprawnych Studentów niedosłyszącym studentom UZ, dzięki czemu będą mogli je używać podczas wszystkich zajęć dydaktycznych, w trakcie studiowania.

Kserokopiarka

Studenci z uszkodzonym słuchem mogą bezpłatnie korzystać z kserokopiarki, która znajduje się w biurze Pełnomocnika Rektora ds. Niepełnosprawnych Studentów

Urządzenia zostały zakupione w ramach programu „PITAGORAS 2007” - program pomocy osobom z uszkodzeniem słuchu w zakresie zakupu/zakupu i montażu urządzeń wspomagających słyszenie lub innych urządzeń.

 1. Fachową pomoc i poradę dotyczącą wyboru kierunku studiów;
 2. Wszelkie informacje związane ze studiowaniem osób niepełnosprawnych
 3. Możliwość ubiegania się o dostosowane do Twoich potrzeb miejsce w Domu Studenckim;
 4. Udział w wielu imprezach kulturalno-rozrywkowych (wyjścia do teatru, ogniska, spotkania i wyjazdy);
 5. Możliwość działania i samorealizacji w Radzie Studentów Niepełnosprawnych.
Read bokies review by artbetting.net
The Betst Bokies Romenia Bonus bet365 here.
Download Full Premium themes
Склад за дървен материал - Прочети тук.